Domů » Dodge » Automobilka Dodge

Automobilka Dodge

Dodge logoNejen logo značky Renault některým lidem připomíná ženské genitálie. Logo Dodge je na tom stejně – tady je důkaz. Ale dost bylo humoru, teď zpátky ke značce Dodge a její historii.

Historie značky Dodge:

1900
John a Horace Dodge se rozhodují místo jízdních kol vyrábět automobily. S Henry Fordem uzavřeli dohodu o dodávce většiny dílů pro jeho nový automobil.

1910
První automobil Dodge známý jako „Old Betsy“ sjel z výrobní linky. Kvůli zájmu zákazníků začala značka Dodge vyrábět i nákladní automobily. Armáda objednala u značky Dodge osobní vozy pro použití v mexické Pancho Villa. Ve voze Dodge jezdil i poručík George S. Patton, který vytvořil v roce 1916 útvar, jemuž bylo možné říkat první motorizovaná kavalerie. Spolehlivost vozů Dodge armádě vyhovovala, takže automobily Dodge získaly renomé velmi spolehlivých a robustní automobilů, které vydrží i méně šetrné zacházení.


1920
Oba bratři zemřeli na následky nemoci v rozmezí několika měsíců. New Yorští bankéři koupili firmu Dodge Brothers v roce 1925 za 146 miliónů dolarů. Dodge uvedlo na trh uzavřený celokovový model. Dodge se zároveň stalo první americkou automobilkou, která otevřela výrobní závod v Evropě. Nákladní vozy byly prodávány pod značkou Graham. Od roku 1928 je Dodge součástí Chrysler Corporation.

1930
Do Evropy byly posílány rozložené vozy, které se zde stavěly. Byly zavedeny nové standardy kvality a komfortu lidské práce. Nákladní vozy Dodge se staly velmi populárními také v Evropě, jejich výroba se přesunula do evropské továrny Chrysleru. Dodge představil řadový osmiválec „Straight 8“. Vozy Dodge jsou v Americe nabízené také jako čistě pracovní stroje určené pro různé druhy služeb.

1940
Během druhé světové války vyráběla značka Dodge automobily, jejich díly, ale také letecké motory. V Chicagu byla otevřena továrna na motory pro bombardéry. Do celého světa bylo vyvezeno více než 400 000 nákladních vozů Dodge, které byly žádány kvůli výdrži a robustní konstrukci. Dodge představil neotřelý pick-up Dodge Powerwagon, který zůstal pro vojenské i civilní účely ve výrobě až do roku 1970.

1950
Na automobilech se začal objevovat přístup „Cab Forward“ se silně vpřed posunutým a zakulaceným čelním sklem, stejně tak jako zapuštěné kliky dveří. Nákladní vozy Dodge se mnohokrát objevily ve filmu. V roce 1953 Dodge představil osmiválec HEMI.

1960
Byl představen model Dart se samonosnou karoserií. Dodge neustále vyniká progresivními technologiemi – sedadlo řidiče s měnitelným sklonem či namovymezovací brzdy. Značka Dodge je známá po celém světě. Do prodeje byl uveden pick-up Club Cab, který nabízel navíc 960 l krytého prostoru pro zavazadla. Dodge připravuje tým pro závody vozů Stock Car.

1970
Ve Velké Británii navržený Hillman Hunter je známý též jako Dodge 1500 a Dodge Polara a lze jej považovat za jeden z prvních skutečně světových vozů. Dodge se spojilo se značkou Mitsubishi a prodávalo model Colt. Obrovský úspěch zaznamenal Dodge Omni. Jednalo se o hatchback s předním pohonem. V USA je pick-up nazývaný „L`il Red Express“ v roce 1978 nejrychlejším sériovým vozem na trhu.

1980
Omni získalo výkonnější motory, včetně sportovní verze upravené Carolem Shelbym. Na trh vstupuje Dodge Rampage, který je prvním pick-upem s předním pohonem. Koncem tohoto desetiletí dostal zelenou projekt sériového sportovního vozu, který vycházel ze studie Viper. V USA se dostalo do prodeje MPV Dodge Caravan a Dodge se úspěšně zúčastnilo v roce 1980 Safari Rally v Keni.

1990
Na trh přichází první pick-up s plátěnou střechou Dodge Dakota. K dispozici je sportovní paket Ram, stejně tak jako provedení Quad Cab, což je první použití druhého páru dveří otevíratelného proti sobě u vozu pick-up. Dodge se vrátilo do NASCAR. Na trh přichází úspěšný Dodge Viper. Byly uvedeny turbodiesely Cummins a designérský styl „Big Rig“.

2005
Značka Dodge oznamuje záměr vstoupit na evropský trh a v následujících letech úspěšně uvádí do Evropy modely Dodge Caliber, Dodge Nitro, Dodge Avenger a zatím posledním modelem je v roce 2008 Dodge Journey.

Značka Dodge – 12.věcí, které jste o Dodge nevěděli:

1. Společnost byla založena bratry Johnem a Horacem Dodge, jakožto dodavatel automobilovému průmyslu.
2. Dodge se brzy stal akcionářem společnosti Ford Motor Company a stal se také dodavatelem mnoha dílů pro Fordův nejznámější model T od začátku jeho výroby.
3. První automobil Dodge sjel z výrobního pásu 14. listopadu 1914.
4. V tomto prvním roce bylo vyrobeno 249 automobilů Dodge.
5. Společnosti Dodge Brothers a Budd Company patřily k průkopníkům celoocelové karoserie.
6. Rozdělená maska chladiče a logo skopce na víčku chladiče byly použity poprvé počátkem třicátých let minulého století. V roce 1938 se společnost Dodge Brothers přejmenovala na jednoduše znějící Dodge.
7. V roce 1941 byly na přání dodávány do vozů Dodge směrovky.
8. V roce 1953 Dodge uvedl na trh svůj první motor V8. Jednalo se o upravený osmiválec HEMI® společnosti Chrysler Corporation.
9. V roce 1954 vyhrál automobil Dodge Mobilgas Economy Run, což je jízda na spotřebu. Spotřeboval 9,3 l/100 km. V témže roce se Dodge stal Pace Carem na znovuobnoveném závodě 500 mil Indianopolis.
10. V šedesátých letech vozy Dodge prosluly na závodech dragsterů. Dodge se dostalo také do písně skupiny Beach Boys „Little Old Lady from Pasadena“ jezdila v „brand new shiny-red Super Stock Dodge.“
11. Již během svého prvního roku výroby se vozu Dodge Omni s předním pohonem prodalo 189 000 kusů. V Evropě získal tento automobil pod názvem Chrysler Horizon titul Auto roku.
12. V roce 2004 prodala značka Dodge více než 1,4 miliónu vozů, což je značný pokrok vůči roku 1914, kdy se prodalo pouhých 249 vozů.

Nejznámější koncepty: Dodge Challenger SRT10, Dodge Challenger, Dodge Demon, Dodge Hornet, Dodge Kahuna, Dodge Tomahawk, Dodge Zeo

Automobilka Dodge v současné době v Česku prodává tyto vozy: Dodge Avenger, Dodge Caliber, Dodge Journey, Dodge Nitro

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2016 Make Money Network s.r.o - jak vydělávat více. Kontakt: makemoneysro@gmail.com