Jak správně uskladnit zimní pneumatiky?

Víte, jak správně uskladnit své zimní pneumatiky? Věděli jste, že nesprávné uskladnění zkracuje jejich životnost? Dokonce můžete nesprávným uložením zimní pneumatiky nenávratně poškodit a další sezónu již budou nepoužitelné. Chcete-li svým pneumatikám zaručit dlouhou životnost, řiďte se normou ISO 2230.

Důležité je místo, kde budou pneumatiky uskladněny. Mělo by se jednat o chladnou, suchou a často větratelnou místnost, kde nebude obutí vystaveno přímému slunečnímu svitu a vlivům povětrnostních podmínek. Zimní pneumatiky by měly být také mimo dosah chemických látek a rozpouštědel, které by mohly pneumatiky poškodit. Než pneumatiky do místnosti uložíte, dbejte na jejich čistotu. Odstraňte nečistoty ze vzorku, čímž prodloužíte jejich životnost. Nezapomínejte ani na označení pneumatik, například PZ značí pravou zadní pneumatiku. Označení využijete následující sezónu, protože pneumatiky byste měli přehodit přední za zadní, aby se vyrovnalo jejich opotřebení.

Poloha pneumatik

Dalším důležitým pravidlem je poloha uložení pneumatik. Ta se liší u pneumatik na ráfku a samostatných pneumatik. Pokud tedy ukládáte kompletní pneumatiky včetně ráfku neboli alu kola, pak máte dvě možnosti jejich uskladnění. Buď pneumatiky zavěsíte, nebo je položíte na sebe. V druhém případě na sebe poskládejte maximálně 4 kusy pneumatik a každý měsíc měňte jejich pozici.

Při skladování pneumatik bez ráfku je doporučené uložení ve svislé poloze. Ale každý měsíc byste měli pneumatiky pootáčet, aby nedošlo k jejich deformaci.

Uložení v pneuservisu

Pokud nemáte vhodný prostor k uskladnění pneumatik doma, pak je ideální se obrátit na pneuservis, který má na pneumatiky na auto esa v rukávu. Takový pneuservis nabízející uskladnění pneumatik se řídí normou ISO 2230 a můžete si být jisti, že budou vaše pneumatiky nepoškozené.