Povinné ručení: Jak změnit pojišťovnu?

Zdá se vám, že za povinné ručení platíte příliš vysokou částku? Chcete ušetřit, ale nevíte si rady se změnou pojišťovny? Bojíte se změnit pojišťovnu, protože si myslíte, že budete za změnu platit? Změna pojišťovny není nic těžkého, pokud v tom budete mít přehled a my vám v dnešním článku přehled o změně pojišťovny přinášíme.

Na trhu působí celá řada pojišťoven s licencí na povinné ručení. Jejich nabídky se liší a některé pojišťovny mají sazby pro automobily vyšší, jiné nižší. Ale cena závisí nejen na pojišťovně, ale také na tom, jaké máte vozidlo. Proto na internetu vzniklo takzvané online srovnání povinného ručení, přes které snadno a rychle najdete nejvýhodnější pojišťovnu. Vaše Škoda Fabia může mít u České pojišťovny nižší sazbu než u pojišťovny Allianz. Ale naopak Škoda Octavia může mít u České pojišťovny sazbu vyšší než u Allianz. Záleží totiž na výkonu vozidla a na tom, jak má každá pojišťovna stanovený způsob výpočtu.

ČTĚTE TAKÉ: Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven v ČR

Jak ukončit pojistnou smlouvu povinného ručení?

  • Výpověď ke konci pojistného období
  • Výpověď do dvou měsíců od uzavření smlouvy
  • Výpověď dohodou
  • Změna vlastníka vozidla
  • Vyřazení vozidla z evidence vozidel
  • Změna pojistného
  • Neplacení pojistného

Nejběžnější způsob je výpověď smlouvy ke konci pojistného období. Je nezbytné písemnou výpověď zaslat na vaši stávající pojišťovnu alespoň šest týdnů před koncem pojistného období. Druhou variantou je výpověď do dvou měsíců od uzavření smlouvy. To využívají zejména lidé s ukvapeným jednáním. Pokud si rychle sjednáte povinné ručení, ale zjistíte, že jiná pojišťovna vám ho může dát mnohem levnější, můžete ještě do dvou měsíců od smlouvy odstoupit.

Na výpověď dohodou spousta pojišťoven nepřistupuje. Další variantou je změna vlastníka. Jestliže si tedy koupíte nové auto, sjednáváte si zároveň nové pojištění vozidla, která má na auto esa v rukávu. Pokud vám pojišťovna změní sazby, můžete do jednoho měsíce od oznámení změny sazeb dát výpověď. A pojištění zaniká také tím, že je vaše vozidlo vyřazeno z evidence vozidel.

Na co se vztahuje povinné ručení?

Povinné ručení je zákonem stanovené pojištění vozidel, bez něhož nesmí být vozidlo provozováno na veřejné pozemní komunikaci. Povinné ručení slouží ke krytí škod, které způsobíte dopravní nehodou na majetku či zdraví druhých osob. Jestliže dojde k poškození vašeho vozidla, například se vám rozbije zadní světlo, sklo, dokonce i plechové disky a podobně, ale nehodu jste zavinili vy, pak nic nedostanete. Povinné ručení se nevztahuje na krytí škod na vašem vozidle. K tomu je určeno havarijní pojištění, které není ze zákona povinné.