Automobilka Fiat

Fiat logoFiat Group (oficiální název: Fiat S. p. A.) je koncern sdružující velké firmy italského dopravního strojírenství. Vyrábí automobily, armádní vozy a zemědělské a stavební stroje. V historii vyráběla i letadla, vlaky a zařízení do továren. Nyní podniká i v mediích, bankovnictví a sportu (Olympiáda v Turíně, Juventus Torino). Je největší italskou strojírenskou společností.

Tradičním a hlavním vlastníkem je rodina Agnelli. V roce 2003 zemřel Giovanni Agnelli, vnuk zakladatele automobilky. V roce 2000 došlo k výměně akcií s americkým koncernem General Motors.

Pokračovat ve čtení „Automobilka Fiat“

Automobilka Buick

Buick logoZakladatelem značky Buick byl David Dunbar Buick, původním povoláním instalatér a vynálezce spojení keramiky s kovem. Za tento patent obdržel sto tisíc dolarů, které vzápětí investoval do založení společnosti Buick Auto Vim and Power Company, v roce 1903 přejmenované na Buick Motor Company. Původní sídlo firmy bylo v Detroitu, později se Buick přestěhoval do Flintu v Michiganu. Výsledkem jeho konstruktérského snažení je patentovaný rozvod OHV, u nějž automobilka vytrvala po celou dobu své americké existence.

Pokračovat ve čtení „Automobilka Buick“