Automobilka Dodge

Dodge logoNejen logo značky Renault některým lidem připomíná ženské genitálie. Logo Dodge je na tom stejně – tady je důkaz. Ale dost bylo humoru, teď zpátky ke značce Dodge a její historii.

Historie značky Dodge:

1900
John a Horace Dodge se rozhodují místo jízdních kol vyrábět automobily. S Henry Fordem uzavřeli dohodu o dodávce většiny dílů pro jeho nový automobil.

1910
První automobil Dodge známý jako „Old Betsy“ sjel z výrobní linky. Kvůli zájmu zákazníků začala značka Dodge vyrábět i nákladní automobily. Armáda objednala u značky Dodge osobní vozy pro použití v mexické Pancho Villa. Ve voze Dodge jezdil i poručík George S. Patton, který vytvořil v roce 1916 útvar, jemuž bylo možné říkat první motorizovaná kavalerie. Spolehlivost vozů Dodge armádě vyhovovala, takže automobily Dodge získaly renomé velmi spolehlivých a robustní automobilů, které vydrží i méně šetrné zacházení.

Pokračovat ve čtení „Automobilka Dodge“

Automobilka Dacia

Dacia logoDacia byla založena v roce 1966 v městečku Colibasi vzdáleném 20 km od Pitesti. Po podpisu licenční smlouvy mezi rumunským státem a firmou Renault byla v roce 1968 zahájena licenční výroba modelu Dacia 1100 (Renault 8) a od roku 1968 byl pak vyráběn model Dacia 1300 (Renault 12). Na bázi Renault 12 byla vyvinuta řada osobních a užitkových automobilů a Dacia pokračovala v jejich výrobě i po přerušení spolupráce s firmou Renault v roce 1978. V roce 1995 byl uveden nový model Dacia Nova, který vznikl již na základě vlastního vývoje.

Pokračovat ve čtení „Automobilka Dacia“