V AAA Auto odhalili na nové podvody obchodníků s vozy

Všichni již známe staré triky podvodníčků z malých zapadlých autobazarů. Přivézt auto ze zahraničí, naleštit, stočit kilometry a prodat. Takhle nějak se podnikalo ještě před pár lety, ale tyto praktiky pomalu končí, protože jsou až moc dobře známé. Teď největší provozovatel autobazarů v ČR a na Slovensku odhalil nový způsob, jak vykutálení obchodníčci vydělávají na neznalostech lidí.

Podvodníci s ojetými vozy vymysleli novou fintu, jak vydělat na fiktivní koupi auta. Od prodejce v České republice odeberou ojetý vůz na fakturu s delší splatností. Následně ho použijí jako zástavu pro půjčku na jeho koupi, kterou si vezmou od věřitele na Slovensku. Zástavy zapisují na Slovensku notáři, aniž by měli povinnost ověřovat, jestli dlužníkovi vůz skutečně patří. K zápisu zástavy jim stačí právě i jen nezaplacená faktura, prokazující možné budoucí vlastnictví. Když prodejce vozu v České republice začne urgovat splatnost faktury, vůz podvodníci vrátí, obchod stornují, ale prodejce o vzniklé zástavě neinformují. Podvedeným je zejména slovenský věřitel, který půjčil na neplatnou zástavu. Autobazar pak musí řešit složitý mezinárodní právní problém. V případě prodeje vozu jednotlivcem by mohly být důsledky fatální.

Přesně takový případ musel řešit největší středoevropský prodejce ojetých vozů AAA AUTO„Dle našich smluv se vůz stává majetkem zákazníka až v okamžiku zaplacení celé kupní ceny. Pokud tedy za vůz zákazník nezaplatil, nepatří mu a podle kupní smlouvy ho nemůže ani právoplatně zastavit. Po zjištění tohoto protiprávního jednání jsme problém řešili ve spolupráci se slovenským věřitelem a notářem, který zástavu zapsal. Zástava nakonec byla po souhlasu věřitele vymazána. Na podvod jsme upozornili slovenskou notářskou komoru a na Slovensku jsme podali trestní oznámení,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO.

Případ ilustruje značně netransparentní situaci na trhu ojetých vozidel ve střední Evropě a jeho rizikovost pro subjekty, které nemají dostatečné nástroje pro prověřování legality původu vozidel. „Jako obchodník s ojetými vozy s administrativním zázemím v obou zemích a detailními znalostmi trhu a platné legislativy jsme schopni řešit i takto složité případy. Pokud by však na místě prodejce byla fyzická osoba, mohla by o vůz touto cestou i přijít, například při zabavení exekutorem. Proto bych znovu chtěla zdůraznit vysokou rizikovost prodeje a nákup vozu ,na ulici od soukromé osoby. Každému, kdo se chystá kupovat ojetý vůz, doporučuji trvat na písemné garanci vrácení peněz pro případ problému s legalitou původu vozidla v kupní smlouvě,“ zdůraznila Karolína Topolová.