Proč je dobré mít ve své výbavě sněhové řetězy?

snow-chains-246258_640

Ať už plánujete dovolenou v horách, nebo vás nemile překvapí zasněžená a zledovatělá vozovka, se sněhovými řetězy můžete zůstat v klidu. Díky nim vám nebude hrozit nebezpečná nehoda nebo riziko, že uváznete v hlubokém sněhu.

Předejděte potížím

Kdy použít sněhové řetězy nařizuje vyhláška č. 294/2015 Sb., která říká, že nasazení řetězů je povinné všude, kde se objevuje příkazová značka C 5a. Poznáte ji podle modrého terče se symbolem kola s řetězy. V případě neuposlechnutí vám hrozí nejen jízdní problémy, ale hlavně pokuta až do výše 2 000 Kč. Před cestou do zahraničí byste si měli dopředu zjistit, zda, za jakých podmínek a jaké sněhové řetězy je třeba si zajistit.

Bezpečnost na prvním místě

Jak už bylo naznačeno, řetězy na auto zajistí dobré jízdní vlastnosti vašeho vozidla za náročných sněhových podmínek. Nejen, že díky nim na zasněžené či zledovatělé vozovce bez větších potíží projedete, ale též se zkrátí brzdná dráha vozu. Dle náročnosti terénu volíme mezi 3 druhy sněhových řetězů – ocelovými, látkovými a tekutými.

Od nejobtížnějších podmínek po mírné

Nejrozšířenějším typem jsou ocelové rychloupínací řetězy, které vás dokáží dostat i z velmi hlubokého sněhu. Jsou velice spolehlivé a mají dlouhou živostnost, protože se téměř neopotřebovávají. Jakmile se ocitnete na vozovce bez sněhové pokrývky, je třeba je okamžitě sundat. Dalším typem jsou látkové řetězy, jež jsou vhodné spíše na zledovatělou vozovku. Snadno se nasazují a skladují. Tekuté sněhové řetězy jsou spíše takovou vychytávkou, která vám pomůže při prokluzu kola např. při zdolávání příjezdové cesty.

Na co je třeba pamatovat

Řetězy na auto je dobré mít vždy při ruce, abychom je mohli okamžitě použít. Důležité je pamatovat na to, že s řetězy nepřesahujeme rychlost 50 km/h. Rovněž s nimi nejezdíme po asfaltu, neboť bychom poničili řetězy i pneumatiky.