Jak je na našich silnicích omezen pohyb vozidel?

pravidla silničního provozu

Na našich silnicích přibývá každým dnem několik nových řidičů a s tím pochopitelně i motorových vozidel. Počty dopravních nehod s tímto faktem velmi korespondují. O jejich příčinách bychom mohli dlouze debatovat, avšak to není předmětem dnešního článku. Pojďme se spíše zaměřit na to, jak jsou řidiči na našich silnicích nuceni dodržovat určitá pravidla silničního provozu.

Řidiči nerespektují pravidla

Možná si budete klepat prstem na čelo, proč by někdo chtěl uměle omezovat pohyb vozidel po pozemních komunikacích. Jedním z mnoha důvodů jsou sami řidiči, kteří nedokáží dodržovat jasně definovaná a uzákoněná pravidla. Nebavíme se zde na o maximálních rychlostech na dálnici, ale o rychlostech a pohybu vozidel okolo rizikových míst, jako jsou mateřské či základní školy. Chování některých řidičů v těchto oblastech je přímo iritující.  

pravidla silničního provozu

Rychlost je velkým problémem

Jak už bylo řečeno, velkým problémem v takových oblastech je rychlost. Jedním ze způsobů, jak ji regulovat je instalace zpomalovacích retardérů. Často jsou kombinovány se značkami omezujícími rychlost, aby byl výsledný efekt ještě posílen. Dokáží na řidiče působit nejen opticky, jako umělá překážka na vozovce, avšak také fyzicky. Vytváří totiž umělý hrb na vozovce, který při přejetí ve velké rychlosti dokáže nadělat opravdovou neplechu na vašem vozidle. 

Ochrana neveřejných prostor

Další kapitolou je ochrana neveřejných míst, do kterých by se nemělo vjíždět, a nemělo by se jich využívat ani k parkování. K tomu by měly skvěle posloužit parkovací zábrany, jež vytvoří umělou zábranu do daného prostoru. Můžete mít buď jednoduchý sloupek vysoký necelých 80 centimetrů, nebo modifikovanou variantu, takzvaného motýlka, jenž disponuje navíc vlastními rameny. Obě tyto možnosti výborně poslouží k vyhrazení parkovacích míst či k omezení míst vyhrazených.

parkovací zábrany

Až uvidíte na vozovce zpomalovací prahy či parkovací zábrany, jistě nejsou na svých místech bezdůvodně. Zkuste proto jejich přítomnost respektovat a za volantem používejte především hlavu.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *