Jaké kapaliny potřebuje váš vůz a proč

motorový olej

Auto je celkem složitý stroj, který pro svůj bezproblémový provoz potřebuje doplňovat, udržovat a měnit řadu tekutin. Zdaleka přitom nejde jen o pohonné hmoty a letní nebo zimní směs do ostřikovačů. O které kapaliny jde a co vše je třeba hlídat?

motorový olej

Motorové oleje

Zásadní tekutiny, které slouží jako mazivo motoru vozidla, jsou motorový oleje. Podstatnou roli však plní i jako chladivo a těsnění. Pokud vaše auto není vybaveno kontrolkou, která by upozorňovala na úbytek oleje, je vhodné jeho množství čas od času kontrolovat a dle potřeby dolévat.

Olej se průběžně spotřebovává a zanáší různými nečistotami, čímž časem ztrácí své pozitivní vlastnosti. Poroto je nutné jej po roce, nebo po ujetí 15 – 20 tis. km (dle typu auta a pokynů výrobce), zcela vyměnit. Výměnou i udržováním potřebné hladiny maziva se snižuje opotřebení a prodlužuje životnost motoru.

Chladicí kapaliny

Chladicí kapalina zajišťuje nutné odvádění přebytečného tepla z motoru přes chladicí soustavu do chladiče. Její množství je nutné pravidelně sledovat, aby nedošlo k vážným škodám na vozidle. Nedostatek chladicí kapaliny způsobuje nebezpečné přehřívání motoru, který je tak chlazen špatně. Naopak přebytek kapaliny systém zahlcuje a způsobuje přetlak.

Výměna chladicí kapaliny se provádí podle druhu v intervalu 2 – 5 let a její měla by být svěřena do rukou odborníků. Dolévání ovšem zvládnete sami, nádobku najdete pod kapotou u motoru a je označena ryskami pro zajištění optimální hladiny. Dolévání i výměna chladicí kapaliny se provádí vždy, když je motor v klidu a vychladlý.

Aditiva do olejů

Významnou složkou, na kterou by se rovněž nemělo zapomínat, jsou aditiva do olejů. Jejich smyslem je obohatit a zvýšit základní vlastnosti olejů tak, aby se prodloužila jejich životnost i účinek.

Aditiva do maziv zvládnou vytvářet velmi účinné tenké filmy na povrchu kovu, které pomohou chránit před opotřebením, před působením vysokých teplot, před tvorbou usazenin či před vznikem rzi. Aditiva se používají i pro rozpouštění nečistot či k ochraně těsnících prvků stroje.

Aditiva do paliv

Obdobným způsobem pomáhají chránit namáhané části palivových a výfukových komponentů vozidla aditiva do paliv tím, že eliminují vznik usazenin, odstraňují vodu, navyšují odolnost vůči korozi a aktivně čistí filtry pevných částic či oxidační katalyzátory. Zimní aditiva přidávaná do dieselu zabraňují tuhnutí a zajistí bezvadný chod i za minusových teplot.

Oleje do převodovek

Množství a kvalitu oleje v převodovce sami nepoznáte. Je vhodné si ho však nechat pravidelně kontrolovat v autoservise a v případě potřeby měnit. Nedostatečné množství nebo již opotřebovaný stav oleje do převodovek snižuje tření a teplotu v místě styku převodů.

Brzdové kapaliny

Zásadní úlohu pro bezpečný provoz motorových vozidel mají brzdové kapaliny. Jejich prostřednictvím je přenášena síla, která vznikne sešlápnutím brzdového pedálu, na brzdové ústrojí jednotlivých kol, čímž se auto zpomalí nebo zcela zastaví. Stará nebo nedostatečná kapalina může způsobit selhání brzd. Správný technický stav kapaliny si proto nechejte pravidelně kontrolovat ve svém autoservise.

Uvedený výčet provozních kapalin vozidla není kompletní, ale jedná se o ty nejdůležitější, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Zajištěním správného a pravidelného servisu vozidla se lze vyvarovat vzniku poruch, které mohou být nejen finančně nákladné, ale v jejich důsledku může být auto dočasně nebo i trvale zcela nepojízdné.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *