Automobilové příslušenství

Potřebujete poradit, kde na různé díly pro auto? Chcete se něco přiučit o těchto dílech? V tomto článku si popíšeme, co je to alternátor, stěrač, zpětná zrcátka a tlumiče pérování.

Alternátor – synchronní stroj

Tento elektrický stroj pracuje pod střídavým proudem. Existují dva typy alternátoru: s hladkým rotorem a s vyniklými póly rotoru. Alternátor slouží už několik desítek let v automobilovém odvětví.

V automobilovém průmyslu slouží alternátor jako základní zdroj elektrické energie pro síť elektrickou všech motorových vozidel.

Využití stěračů

Jsou důležité kvůli odstraňování špíny z předního, ale i ze zadní strany. Pokud jedeme v dešti jsou stěrače nezbytné. Spolehlivě odstraňují vodu ze skla a my tak můžeme jezdit pohodlně a bezpečně i při dešti.

Tlumiče pérování

Tlumiče bývají rozděleny na tři kategorie. Kapalinové neboli olejové, dvouplášťové plynokapalinové a jednoplášťové plynokapalinové. Všechny tlumiče pracují na skoro stejném principu, ovšem velký rozdíl je ve výsledku v ceně. Čím tvrdší a nižší nastavení tlumičů, tím méně bude jízda pohodlná, ale též naše auto získá kvalitnější přílnavost a je rychlejší.

Ovšem většinou používáme měkčí nastavení a vyšší pérování – nájezdy na nerovnosti při jízdě skoro necítíme a jízda je pohodlná, jako byste seděli v obýváku na gauči. Je už jen na vás, jaké nastavení si vyberete.

Zpětná zrcátka – povinnost u každého auta

Jedna z nejpodstatnějších součástí automobilů jsou zrcátka. Hlavně nám napomáhají v přehledu na vozovce, při předjíždění a také při couvání. Důležitým základem před každou jízdou je, si vhodně nastavit zrcátka tak, abychom viděli na vozovku, auto za námi a aby souhlasilo s naší výškou.

Přizpůsobení zrcátka souvisí s přizpůsobením sedadla. Při úpravách zrcátka bychom měli dbát dbát i na úpravy sedadla – samozřejmě na základě výšky osoby v autě.