Jak postupovat při dopravní nehodě

K menším dopravním nehodám se od roku 2009 nemusí volat policie, ve většině případů mohou nehodu vyřešit účastníci sami. Je ale důležité, aby každý řidič věděl, jak při takové menší dopravní nehodě postupovat.

Policie se k dopravním nehodám již musí volat jen za určitých okolností, jen pokud se jedná o větší dopravní nehodu. Jednou z nich je zranění nebo usmrcení osoby.

Policie se musí zavolat i pokud viník způsobí zřejmou škodu přesahující sto tisíc korun nebo poškodí majetek třetí osoby, což zahrnuje například i poškození komunikace, zastávky nebo značení. Stejně tak je ale policie nutná v případě, že je jeden z účastníků pod vlivem alkoholu, z nehody ujel nebo pokud viník nechce ukázat doklady o vozidle.

Hned po nehodě je v každém případě nutné zabezpečit místo nehody tak, aby nebyli v ohrožení další motoristi, ale i pasažéři. Právě proto by v autě neměl chybět výstražný trojúhelník, reflexní vesta a po nehodě by měl řidič zapnout všechny blinkry, a to především pokud máte male auto, které je lehce přehlédnutelné. Spolucestující by měli odejít do bezpečí, třeba za svodidla, jelikož je lepší, když v autě nikdo nezůstává. Pokud z auta vytéka benzin nebo jiná kapalina, je lepší přivolat hasiče.

Dalším krokem je odhadnutí výše škody, s čímž mají většinou problém hlavně ženy, ale i ostatní, kteří nemají páru o tom, kolik náhradní díly na auto stojí, cena se navíc liší v součástkách pro různé typy aut nebo pro nová auta. V případě nejistoty je rozumným řešením například obrátit se na kamaráda, při pochybách ale můžete volat i na linku 158. Pokud škodu neodhadnete správně, nic se nestane, jelikož pojišťovny váš případ pak posoudí individuálně.

Dále je důležité dohodnout se s dalším účastníkem nehody, čí vinou nehoda vznikla, jelikož právě viník by měl nehodu nahlásit své pojištovně, která pak škodu zaplatí z jeho povinného ručení. Právě proto je vhodné mít ve vozidle Záznam o dopravní nehodě, tzv. “Euroformulář“, kam se zapisuje vše potřeboné k nahlášení nehody na pojišťovnu. Formulář je možné bezplatně stáhnout na internetu nebo si ho vyzvednout na pojišťovně. V případě, že formulář v autě nemáte, sepište všechny informace na kus papíru. Záznam by měl zahrnovat identifikaci účastníků nehody včetně adresy a telefonu, identifikaci vozidel včetně typu auta a značky, informace o pojistných smlouvách, tedy jejich číslo a platnost a informace o dopravní nehodě. Pokud se účastníci na záznamu nedomluví, každý by měl sepsat svou verzi a pojišťovna pak vinu posoudí sama. Jestliže se účastníci nehody nedomluví ani na vyplnění formuláře, je lepší zavolat policii.

V neposlední řadě si nezapomeňte nehodu i škodu vyfotografovat. Poškozené vozidlo si pak nenechávejte opravit do té doby, než bude hotová veškerá domluva s pojišťovnou. Celá situace by měla být vyřešená maximálně do tří měsíců od nahlášení nehody.