Koupit, nebo si raději jen půjčit sportovní auto?

Kdo by si nepřál mít v garáži pořádný sporťák s vysokým výkonem? Ale není výhodnější si takový automobil spíše půjčit, než si ho koupit? Na to se v dnešním článku podíváme.

Chcete se alespoň jednou v životě projet ve Ferrari? Ale nemáte několik milionů navíc, abyste si ho mohli koupit? Nevadí, protože dnes si můžete Ferrari půjčit, projet se v něm, a pak jej zase vrátit, aniž byste investovali miliony korun. Ale vyplatí se půjčit obyčejné sporťáky? Nebo je výhodnější si je pouze půjčit? Podíváme se na automobil BMW M3, který se dá snadno v autopůjčovnách půjčit.

Na trhu je spousta autopůjčoven, která má v nabídce automobil BMW M3 poslední generace E92. Než se rozhodnete, zda si auto koupíte, nebo pouze půjčíte, si musíte uvědomit, jak často s ním budete jezdit. Pokud potřebujete vozidlo na denní dojíždění do práce, pak se vám vyplatí si vozidlo koupit. Jestliže ale budete v autě jezdit jednou za 14 dní, pak už jeho koupě nemusí být tak výhodná. Pojďme si to spočítat.

Půjčovna vs. koupě

Nové BMW M3 Coupé je na trhu k dostání za cenu 1 780 000 Kč v základním vybavení. Budete-li vozidlo užívat tři roky, ztrácí až polovinu své hodnoty. Ročně vás tedy vozidlo bude stát 300 000 Kč, a to jen na amortizaci. Dále musíte platit povinné ručení a havarijní pojištění. Dále připočtěte pneumatiky, výměnu brzd a podobně, čemuž se během jezdění s vozidlem nevyhnete. A to nepočítáme ještě servis, který musíte každoročně navštěvovat, aby byl stav vozidla zapsán do servisní knihy. V autorizovaném servisu zaplatíte za prohlídku asi 10 000 Kč. Suma sumárum, ročně vás náklady na automobil vyjdou asi 440 000 Kč, ne-li více.

Pokud samozřejmě plánujete s vozidlem jezdit denně, pak se vám investice do vozidla vyplatí. Jestliže ale plánujete projet se v autě jednou za týden, nebo za 14 dní, pak byste měli přemýšlet, zda by nebylo výhodnější si auto půjčit. Na celý víkend si BMW M3 v plné výbavě vyjde na 33 500 Kč včetně DPH. Navíc vám odpadají starosti se servisem, výměnou brzd a podobně. O vše se totiž postará půjčovna vozidel.

Náš tip: Kupovat si můžete automobil v AAA Auto či jiných autobazarech.