Řízení vozu a víno aneb Za jak dlouho po požití můžete sednout za volant

Chata Mutěnice

Oblast jižní Moravy láká k jednodenním výletům i ke strávení letní dovolené. Není divu, že sem proudí davy turistů. Zdejší krajina s vinohrady a slunečným počasím je přímo balzámem na unavenou duši. Na své si přijdou turisté, kolaři i motoristé. Co si nenechat ujít?

Do Mutěnic za vínem

Nedaleko Hodonína leží moravská obec Mutěnice, která patří do Slovácké vinařské podoblasti. V jejím okolí narazíte na řadu vinic, krajem pak prochází Mutěnická vinařská stezka. Raritou jsou Búdy, což je areál s téměř 500 vinnými sklepy. Najdete je pod Zárybnickými vinohrady. Mutěnice jsou i díky nim centrem vinařské turistiky. A tak není divu, že si zde mnozí návštěvníci rovnou najdou i ubytování. Mutěnice za to rozhodně stojí. Mají tu tak dobrá vína, že by bylo škoda hned jezdit domů. Navíc posilněni alkoholem stejně za volant nemůžete.

Používáte on-lina kalkulačku alkoholu v krvi?

Při automobilových výpravách na jižní Moravu za vínem se oplatí mít s sebou alkohol tester. Nebo alespoň používat on-line kalkulačku alkoholu v krvi. Je dobré znát hodnotu zbytkového alkoholu a vědět, kdy je bezpečné si sednout za volant. U nás je nulová tolerance alkoholu za volantem, takže ovínění za volant nesmíte. Ovšem je třeba počítat s tím, že výsledky on-line kalkulačky jsou spíše orientační. 

Rychlost odbourávání alkoholu záleží na celé řadě faktorů. Přibližně platí, že muž za 1 hodinu odbourá 1 gram alkoholu na 10 kg své hmotnosti, u žen je to pak 0,85 gramu alkoholu.

Mutěnice a historické památky

Kromě vinných sklepů v Mutěnicích narazíte na další zajímavosti. Než usednete zpátky za volant svého vozidla si je můžete projít. Historické pamětihodnosti bývají i důvodem k tomu, že se v obci lidé rozhodnout zůstat déle. Chata Mutěnice může být vhodným ubytováním pro toho, kdo upřednostňuje pohodlí a hezké prostředí.