Sluníčko a lak automobilu si nerozumí – jak jej chránit?

zařízení pro autolakovny

Slunce, jakkoli jej v letních dnech vyhledáváme, nemá příliš dobrý vliv na karoserii našeho auta. Vysoké teploty a ostré paprsky totiž způsobují křehnutí laku a tím i jeho vady, z nichž tou nejmenší je vyblednutí. Je známo, že jakmile lak na karoserii zkřehne, postrádá už svou původní pružnost. Rozdílem teplot pak může praskat. Tyto mikro prasklinky ale pouhým okem nezaregistrujeme.

Čím lak chránit?

Jsou oku neviditelné, a jakmile je vidět začneme, bývá už pozdě. Pak už nám nezbude, než využít speciálního zařízení pro autolakovny, nejlépe přímo lakovací kabiny, kde lze škodu napravit. Lepší je ale poškození od slunce předcházet. Jak? Přistupujme k laku jako k vlastní kůži. Stejně, jako po opalování použijeme na vysušenou pokožku krém, aby se neloupala, měli bychom dopřát péči i svému vozu. Zvláštní kapitolou je pak případ, kdy autem cestujeme k moři. Zde se totiž k ostrému slunci přidává všudypřítomná sůl a lak, ostatně opět jako lidská kůže, dostává zabrat dvojnásobně.

Vedle chytré auto-kosmetiky, která při pravidelném a důkladném používání dokáže auto-lak chránit před nejhorším, se nabízejí možnosti použití nejrůznějších nanotechnologií. Ty dokáží laku dodat poměrně silné účinné UV filtry, které jej chrání podobně jako dobré opalovací krémy. Stejně jako u ochrany pleti, i u ochrany karoserie ale v tomto případě platí, že jednou namazat nestačí. Nanotechnologie sice (podle kvality) mohou účinkovat i rok, jejich aplikaci ale musíte následně opakovat.

Lak popraskal? Tady už pouhá kosmetika nepomůže

Jak bylo řečeno na začátku článku – pokud jsou praskliny laku natolik závažné, že je vidíme, nemá smysl se na auto-kosmetiku ani na nanotechnologie spoléhat. Na tento problém jsou zkrátka krátké. Na místě je pak požádat o pomoc odborníky. S pomocí jejich lakovací kabiny může zanedlouho vaše auto vypadat úplně jako nové.