Kamera je dnes už poměrně běžná elektronika, kterou však známe především z osobních automobilů. Na motorce ale nemusí sloužit jen k pořízení důkazních materiálů pro policii či pojišťovny v případě nehody, ale i k nahrávání sportovní nebo adrenalinové jízdy nebo zkrátka jen krásné cesty krajinou.
Kam kameru umístit?
Zatímco v autě je pro umístění kamery dost místa na palubní desce, u motorek je situace komplikovanější. Existují kamery, které se umisťují na helmy, ale i pevně přímo na motorku. Kamery na motorky jsou o něco populárnější, protože umožňují sledovat dění přímo z pohledu řidiče. Video také nebývá tolik roztřesené, protože řidič tlumí vibrace motorky. Na motorce můžete kameru umístit třeba na řídítka, přídavné světlo, či čelní plexisklo. Někdo umisťuje doplňkovou kameru ještě na padací rám, nádrž nebo zadní část motorky.
Bude vám stačit outdoorová kamera?
Na výběru kamery záleží i to, k jakému účelu ji budete používat. Pro zábavné a soukromé účely jsou vhodné outdoorové kamery, které se ale obtížněji instalují. Pro natočení nehody či střetu s jiným vozidlem se ale příliš nehodí. Vydrží totiž v provozu jen pár hodin, po zaplnění SD karty se nahrávání přeruší a je u nich vyšší riziko odcizení.
Na jaké parametry se soustředit?
Kamera by měla mít dostatečné rozlišení. Dnes už pohodlně pořídíte 4K kameru nebo Full HD rozlišení, které je zcela srovnatelné i s outdoorovými kamerami. Záznam musí být plynulý, k čemuž je nutné, aby kamera snímala dostatečně vysoký počet snímků za sekundu (fps). Tato hodnota by měla být alespoň 24, ale čím vyšší, tím lépe. Pokud bude mít kamera stabilizaci obrazu, bude obraz ještě stabilnější.
Vybírejte kamery s co nejširším úhlem záznamu, který zachytí i chodníky a okraje cest. V neposlední řadě je důležitá paměť zařízení, což se dá mnohdy vyřešit přídavnou SD kartou. Hodit se bude i noční vidění, duální systém snímající přední i zadní stranu zároveň a dotykový displej.