Jak poznat, že je autobaterie za svým zenitem

nabíječky autobaterií

Zůstat stát na rušné křižovatce jen proto, že vám nenastartuje automobil kvůli vybité autobaterii, není vůbec nic příjemného. Dá se nějak dopředu odhalit, jakou životnost baterie má?

Co má vliv na životnost autobaterie

Možná kroutíte hlavou nad tím, že pořízená autobaterie je po dvou letech používání již zralá na odpis. Většinou bohužel platí, že náhradní akumulátor vydrží kratší dobu než ten původní, který byl dodán s novým automobilem. Na jeho životnost působí různé vlivy. Třeba i to, že kondice auta už není nejlepší, může být opotřebený alternátor nebo motor nechytne hned na první otočení. Platí také to, že když se olověná baterie hluboce vybije a necháme ji být v tomto stavu delší dobu, rostou v ní krystaly síry, které omezí její kapacitu. Tento důsledek dlouhodobého špatného nabití baterie se pochopitelně podepisuje také na její životnosti.

Jak vybrat nový akumulátor do automobilu

Při výběru nového akumulátoru do automobilu je nutné řídit se manuálem auta, kde je uvedené, jakou kapacitu by měl mít. Klidně však lze pořídit autobaterii s větší kapacitou a vyšším startovacím proudem, která je výhodná zejména při jízdě v zimním čase. Základním parametrem pro volbu autobaterie je její rozměr, aby se vešla do vyhrazeného prostoru v motoru auta. Napětí mívají stejné, a to 12 V. Kapacitu nové autobaterie je třeba vybrat takovou, jakou disponuje původní akumulátor. Tyto nejoblíbenější autobaterie 12 V můžete vybírat z nabídky mnoha výrobců.

Ve vybavení garáže by neměla chybět nabíječka

Autobaterii je nutné udržovat stále při minimálním napětí, a to 12,4 V. Pokud bude nabitá méně, je pravděpodobné, že se její stav bude postupně zhoršovat. Proto by ve výbavě motoristů měly být také nabíječky autobaterií, díky nimž je možné akumulátory dobíjet, a zajistit tak jejich delší životnost.