Potřebujete vyměnit tlumiče? Ať jsou vhodné pro vaše vozidlo

Tlumiče

Tlumiče jsou nedílnou součástí automobilů. Patří k nejdůležitějším součástkám, díky kterým vozidlo funguje přesně tak, jak by mělo. Bohužel stejně jako jiné autodíly, i tlumiče se mohou vlivem každodenní jízdy opotřebovat. Je proto důležité své vozidlo poslouchat, abychom rozeznali špatné tlumiče včas a předcházeli tím černým scénářům, ke kterým na silničních komunikacích bohužel dochází dnes a denně. 

Je třeba konstatovat, že na jízdu se špatnými tlumiči se velice rychle zvyká. Houpavá jízda nebo vibrující volant jsou věci, kterých si sice zprvu všimneme, ale poté nad nimi jenom mávneme rukou. Bohužel přesně proto pak dochází k bouračkám a podobným nehodám na českých silnicích. 

Potřebujete vyměnit tlumiče?

Je opravdu důležité, abychom vyměnili nebo opravili tlumiče zavčasu. Klíčovou roli hrají pravidelné návštěvy autoservisů, díky nimž se zavčasu dozvíme, že je třeba na zmiňovanou obměnu. Mnozí lidé se domnívají, že do servisu se nemusí dřív než po dvou stovkách tisíc ujetých kilometrů, ale to se samozřejmě pletou. Ne každý tlumič má takovou výdrž. Jeho životnost ovlivňuje řada faktorů a způsob jízdy je jedním z nich. 

Pakliže potřebujete vyměnit tlumiče, je důležité k výběru přistupovat opravdu střízlivě. Nejen, že daná součástka musí být vyrobena pro náš typ a značku vozidla, ale také na ni musí být spolehnutí. 

Na výběr máte z několika možností

Na trhu dnes existuje celá spousta tlumičů. Existuje například olejový tlumič, který je jedním ze základních verzí tohoto autodílu. Má však jistou nevýhodu, kterou je to, že v něm dochází k pěnění oleje a tím pádem i k postupnému poklesu tlumící síly. Tuto nedokonalost však plně odstraňuje druhý známý typ tlumiče, kterým je plynový tlumič. K pěnění oleje v něm nedochází. 

Za zmínku stojí ještě jednoplášťový tlumič, který má pouze jeden plášť a jeden ventilkový systém, který je pevně spojený s pístní tyčí.