Na co si dát pozor při výkupu auta?

car

Pokud se rozhodnete zbavit se svého starého ojetého auta, máte několik možností, jak na to. Pokud je vůz již v katastrofálním stavu, možná pro vás bude výhodnější ho nechat rovnou zlikvidovat. Můžete se tak vyhnout problémům s tím, když se nový majitel nezapíše na úřadě apod. Prodat auto za 5 000 Kč a následně se s někým popotahovat – to opravdu nestojí za to. Mnohem lepší možností je využít výkup auta.

Jaká je cena vozu?

Výkup vozidel je služba, kterou poskytuje celá řada autobazarů. Vy tak máte možnost zbavit se starého auta s tím, že společnost vám jen tak nezmizí z očí, takže v případě nepřepsání vozu ji budete moci lépe vymáhat, než fyzickou osobu, která zmizí v nedohlednu. Předem si ale zjistěte, kolik byste za svůj vůz mohli dostat. Skvělým zdrojem jsou webové stránky bazarů aut, kde si najdete auta stejného typu a s podobnými vlastnostmi, jako má váš vůz. Budete znát jeho prodejní cenu.

Prodáte za méně?

Avšak tato prodejní cena by platila, pokud byste chtěli prodat auto sami (koncovému uživateli, nikoli prostředníkovi, kterým je autobazar). Počítejte tedy s tím, že za auto dostanete asi 70 % ceny, kterou vidíte v autobazarech. Pokud je toto pro vás nepřijatelné, můžete prodat svůj vůz sami, avšak nesete rizika, která se s prodejem vozu vážou. To znamená, že nový majitel si nemusí přepsat vůz na sebe, případné pokuty budou chodit vám.

Hrozí další poplatky?

Před tím, než podepíšete smlouvu o výkupu vozidla, zaměřte se také na to, jestli nebudete platit poplatky nebo nějakou jinou finanční částku (za zpracování a jiné úkony). Po převodu zkontrolujte, zda si nový majitel nechal přepsat vůz na sebe. Obvykle je tato povinnost v kupní smlouvě zahrnuta, avšak ne každý kupující je poctivý. V případě společností je riziko menší, než když prodáváte na vlastní pěst fyzické osobě.