Pneumatiky starší deseti let nepoužívejte

Nejčastěji se můžete setkat, že autokluby provádí testy nových letních a zimních pneumatik. Ale rakouský autoklub ÖAMTC se odlišil od ostatních autoklubů a provedl ojedinělý test, kdy porovnával nové a staré pneumatiky. Testy ukázaly, že čím jsou pneumatiky starší, tím více klesá bezpečnost jízdy. Gumy, které jsou starší pěti let, začínají ztrácet na své kvalitě, což se může projevit na jízdních vlastnostech. V dnešním článku se podíváme na tento provedený test podrobněji.

V plném proudu je nyní přezouvání zimních pneumatik na letní. A při této příležitosti byste měli zkontrolovat také stáří vašich pneumatik. Jestliže používáte pneumatiky více než pět let, ale i přesto jsou málo ojeté, pak i jejich kvalita se snižuje.

Čím je pneumatika starší, tím horší jsou vlastnosti se záběrem na mokru, což potvrzuje Friedrich Eppel, expert na pneumatiky v autoklubu ÖAMTC. Tento rakouský autoklub provedl test, kdy testoval letní pneumatiky různého stáří od jednoho výrobce. A testy opravdu překvapily a jen potvrdily mnohá teoretická tvrzení odborníků.

Kromě toho, že v testu byly použity nové pneumatiky, se objevily také pneumatiky používané již dva až tři roky a také pneumatiky, které byly staré pět a šest let. Nejstarší skupinkou byly pneumatiky se stářím jedenácti a čtrnácti lety. Byly prováděny testy na suchu, mokru, chování při zatáčení, ovladatelnost na vozovce a podobně.

I přesto, že pneumatiky, které začaly sloužit před pěti lety, měly poměrně dobrý vzorek, zaostávaly v testech za novými pneumatikami. Ale pneumatiky starší deseti let už byste měli vyhodit, protože jízdě na vozovce vůbec nevyhovují.

Kupte si nové auto i pneumatiky

Ale kromě toho, že si můžete koupit nové pneumatiky, si můžete koupit nové auto. A to je hitem letošního jara. Jakmile se oteplilo, spousta řidičů vyrazila do autobazarů, kde hledají nové vozidlo, které bude více vyhovovat jejich nárokům. Samozřejmě, většina z nich si bere úvěr na auto, díky němuž může financovat nákup jak úplně nového, tak i ojetého vozidla, které je ve velmi dobrém stavu.

Pokud je ale staré auto, které vám stojí v garáži, v dobrém stavu, využijte výkup vozidel a zkuste na něm ještě získat alespoň nějaké peníze.