Hliníkové disky pro novou image vašeho vozu

Zejména pro pány je jejich plechový čtyřkolák citovou záležitostí, náležitě si jej leští, vysávají, pečují o něj a přesně vědí, kolik mají ujetých kilometrů anebo kdy je čeká technická kontrola či výměna oleje. Jenže nová, moderní vozidla se líbí také ženám, protože zvyšují jejich sebevědomí a dámy se v nich cítí minimálně bezpečně a komfortně. Důležitý je ovšem celkový vzhled vozu. Ten mohou velmi rychle a výrazně ovlivnit alu kola. Velké pneumatiky jsou znakem luxusu a větším automobilům přidávají na sportovní image. Pokračovat ve čtení „Hliníkové disky pro novou image vašeho vozu“

Pneumatiky starší deseti let nepoužívejte

Nejčastěji se můžete setkat, že autokluby provádí testy nových letních a zimních pneumatik. Ale rakouský autoklub ÖAMTC se odlišil od ostatních autoklubů a provedl ojedinělý test, kdy porovnával nové a staré pneumatiky. Testy ukázaly, že čím jsou pneumatiky starší, tím více klesá bezpečnost jízdy. Gumy, které jsou starší pěti let, začínají ztrácet na své kvalitě, což se může projevit na jízdních vlastnostech. V dnešním článku se podíváme na tento provedený test podrobněji.

Pokračovat ve čtení „Pneumatiky starší deseti let nepoužívejte“

Změna pneu – postup jak na to

Roční období se mění a my jsme opět nuceni přezout. Pakliže nám rok dospěl do listopadu, je potřeba, abychom přezuli z letních pneu na zimní.

Jakým způsobem se ovšem provádí změna pneumatik? Je možné přezout pneumatiky přímo v naši garáži? Kolik takové přezutí stojí v pneuservise? Na tyto otázky vám v následujícím textu zodpovíme.

Pokračovat ve čtení „Změna pneu – postup jak na to“

Výměna zimních a letních pneumatik

V našem článku vám ukážeme několik rad pro vaše pneumatiky jako např. pravidelná kontrola pneumatik, kdy pneumatiky vyměnit a jakým způsobem o ně pečovat.

Takže, letní pneumatiky doporučujeme přezouvat tehdy, když je venkovní teplota nad 7°C, protože mívají lepší přilnavost než zimní. Také ovšem musíme dbát na to, aby tlak v pneu byl správný, mělo bychom také pravidelně kontrolovat stáří a ojetí pneumatiky.

Naopak zimní pneu mají zákonem pevně stanovenou dobu, kdy je musíme mít na svých kolech. V zákoně je stanoveno, že tyto pneumatiky musí mít přezutí od 1.11. do 31.3. Je to dáno tím, že podmínky v této době jsou většinou pro automobily problematické. Taková sněhová pokrývka, led nebo námraza nám můžou značně znepříjemnit život, a proto musíme přezouvat z letních na zimní.

V jakou dobu přezout na zimní pneumatiky?

Hlavní důvod jsme si již řekli – zákon, který nám udává povinnou dobu , kdy mít zimní pneumatiky. Další důvod je, pokud teplota klesne pod 7°C. Letní pneu poté ztrácí přilnavost a zhorší se ji brzdná dráha.

Nakonec třetím faktorem pro změnu je také teplota vozovky. Měli bychom dbát taky na opotřebování pneumatiky – tj. dávat si pozor na vzorek a pravidelně ho kontrolovat.

V které období přezout na letní pneumatiky?

Jak již bylo řečeno, přezout bychom mohli, pokud nám začíná měsíc duben. Uveďme i další důvody. Při teplotě nad 17°C bychom měli používat letní pneumatiky, jelikož mají lepší vlastnosti pro tyto podmínky.

Pokud již máme opotřebené zimní pneumatiky a chceme s nimi dojet letní období, tak s nimi můžeme jezdit, ale jestliže teplota vozovky stoupne nad 30°C, tak je výměna zimních pneumatik na místě, protože jízda zimních na horké a suché cestě může být nebezpečná. Zimní se taky opotřebovávají rychleji na letní cestě než letní pneumatiky.

K závěru bychom vám jen rádi připomenuli, ať při přezouvání pneumatik jednáte s čistou hlavou a nijak se neukvapíte.