Změna pneu – postup jak na to

Roční období se mění a my jsme opět nuceni přezout. Pakliže nám rok dospěl do listopadu, je potřeba, abychom přezuli z letních pneu na zimní.

Jakým způsobem se ovšem provádí změna pneumatik? Je možné přezout pneumatiky přímo v naši garáži? Kolik takové přezutí stojí v pneuservise? Na tyto otázky vám v následujícím textu zodpovíme.

Jak řešit přezutí?

Jestliže se rozhodnete pro přezouvání pneu ve vaši garáži nebo u vás na zahradě, zde je pár rad ještě, než se pustíte do přezutí.

Je podstatné si vybrat vhodné prostředí pro výměnu – je nezbytné, aby vaše auto stálo v rovině, kvůli rovnováze. Taky zkontrolujme stav kol – ať už plechové disky nebo aluminiové a též vzorky našich pneumatik, jestli nejsou někde puchýře nebo zaryté větší kamínky apod.

Důležité také je, abychom si pneumatiky označili. Je to dáno tím, že většinou se přední náprava opotřebuje rychleji než zadní, a proto bychom měli na další sezónu kola na nápravách prohodit, ať je opotřebení stejné.

Jak tedy pneumatiky přezouvat?

Nejprve musíme naše auto zvednout heverem. To provedeme tak, že hever umístíme na bok auta na podvozek a snažíme se auto zvednout tak, aby bylo v kolmé poloze. Ještě před použitím heveru si ovšem nezapomeňte povolit o půl otáčky šrouby od kol.

Pakliže máme kola sundaná, nezapomeňme zkontrolovat stav brzdových kotoučů a destiček. Pak nasadíme vhodná kola (letní nebo zimní pneu) a kola důkladně utáhneme tak aby se neviklala.

Po usazení kol automobil dáme zpět na zem a dáváme pozor na tlak v pneumatikách, který při dotčení auta k zemi v pneumatikách klesne.

Je lepší odborná nebo domácí výměna pneumatik?

Pokud se rozhodnete pro přezutí v pneuservise odborníkem, tak ceny se pohybují zhruba od 500 Kč po 1000 Kč – záleží, jestli máte hliníková nebo plechová kola.

Je jen na vás, jakým způsobem své auto přezujete. Nelze říct, kde to je výhodnější. Každopádně doufáme, že výše uvedené rady vám pomůžou při rozhodování a popřípadě domácí výměně.