Výměna zimních a letních pneumatik

V našem článku vám ukážeme několik rad pro vaše pneumatiky jako např. pravidelná kontrola pneumatik, kdy pneumatiky vyměnit a jakým způsobem o ně pečovat.

Takže, letní pneumatiky doporučujeme přezouvat tehdy, když je venkovní teplota nad 7°C, protože mívají lepší přilnavost než zimní. Také ovšem musíme dbát na to, aby tlak v pneu byl správný, mělo bychom také pravidelně kontrolovat stáří a ojetí pneumatiky.

Naopak zimní pneu mají zákonem pevně stanovenou dobu, kdy je musíme mít na svých kolech. V zákoně je stanoveno, že tyto pneumatiky musí mít přezutí od 1.11. do 31.3. Je to dáno tím, že podmínky v této době jsou většinou pro automobily problematické. Taková sněhová pokrývka, led nebo námraza nám můžou značně znepříjemnit život, a proto musíme přezouvat z letních na zimní.

V jakou dobu přezout na zimní pneumatiky?

Hlavní důvod jsme si již řekli – zákon, který nám udává povinnou dobu , kdy mít zimní pneumatiky. Další důvod je, pokud teplota klesne pod 7°C. Letní pneu poté ztrácí přilnavost a zhorší se ji brzdná dráha.

Nakonec třetím faktorem pro změnu je také teplota vozovky. Měli bychom dbát taky na opotřebování pneumatiky – tj. dávat si pozor na vzorek a pravidelně ho kontrolovat.

V které období přezout na letní pneumatiky?

Jak již bylo řečeno, přezout bychom mohli, pokud nám začíná měsíc duben. Uveďme i další důvody. Při teplotě nad 17°C bychom měli používat letní pneumatiky, jelikož mají lepší vlastnosti pro tyto podmínky.

Pokud již máme opotřebené zimní pneumatiky a chceme s nimi dojet letní období, tak s nimi můžeme jezdit, ale jestliže teplota vozovky stoupne nad 30°C, tak je výměna zimních pneumatik na místě, protože jízda zimních na horké a suché cestě může být nebezpečná. Zimní se taky opotřebovávají rychleji na letní cestě než letní pneumatiky.

K závěru bychom vám jen rádi připomenuli, ať při přezouvání pneumatik jednáte s čistou hlavou a nijak se neukvapíte.