V tuzemsku poklesla výroba vozidel

Samotná čísla napovídají o tom, že si automobilový průmysl v tuzemsku nevedl vůbec špatně. Ale ve srovnání s předchozím rokem 2011 výroba vozidel v České republice mírně poklesla. Díky této statistice mohou být zodpovězeny otázky týkající se takzvané „ekonomické krize“.

Podle Sdružení automobilového průmyslu se v loňském roce 2012 v České republice vyrobilo celkem 1 181 257 motorových vozidel. Sice uvádíme, že se jedná o mírný pokles ve srovnání s předchozím rokem, ale zároveň vás můžeme potěšit zprávou, že toto číslo představuje druhou nejvyšší roční produkci motorových vozidel v historii České republiky a Československa.

I přes komplikované podmínky, které byly v roce 2012, prokázal český automobilový průmysl svou konkurenční schopnost. Rok 2011 byl v automobilovém průmyslu rekordní, ale pokles celkové výroby oproti tomuto roku byl pouhých 1,64 %. Tato čísla napovídají o úspěšném období.

V roce 2012 se v České republice vyrobilo celkem 1 174 267 kusů osobních vozidel. Pokles produkce je pouhých 1,73 % oproti předchozímu roku. Ale zase se jedná o první pokles meziroční výroby za posledních devět let. Doposud se výroba osobních vozidel meziročně zvyšovala. Avšak, naštěstí se nejedná o dramatický pokles.

Lidé si sjednávají také často úvěr na auto, aby si mohli koupit nové vozidlo. Ale i přesto není o vozidla takový zájem jako v předchozím období.

Recese?

Ptáte se, jak je to se stále zmiňovanou recesí? To, že se jedná o druhou rekordně nejvyšší výrobu osobních vozidel u nás, nasvědčuje o tom, že si automobilový průmysl vede velmi dobře. Pokud bychom se měli podívat na jednotlivé automobilky, které působí v České republice, pak je jejich vývoj rozdílný.

Například mladoboleslavská Škoda Auto, jejíž Škoda Octavia je na českém trhu jedním z nejoblíbenějších osobních vozidel, má celkový podíl výroby osobních aut v loňském roce hodnoty 55,89 %, což je téměř stejné jako v předchozím roce 2011. Dále bychom mohli uvést HMMC Nošovice, jehož loňský podíl byl 25,81 %, což je asi o 4,79 % více než v roce 2011. Kdežto pokles podílu zaznamenal TPCA Czech, jehož podíl klesl o 4,35 %.